BRAIN FOOD — JEDZ TO, JEŚLI CHCESZ ABY TWÓJ MÓZG DZIAŁAŁ NA NAJWYŻSZYCH OBROTACH
Co się stanie, jeśli do baku samochodu jeżdżącego na oleju napędowym nalejesz benzyny? Nie dość, że daleko nie zajedziesz, to z pewnością dość poważnie uszkodzisz samochód. To samo może stać się z mózgiem. Gdy będzie karmiony niewłaściwym i szkodliwym pokarmem, jego sprawność drastycznie osłabnie. Nieodpowiednio odżywiony albo inaczej — niedożywiony mózg pracuje o wiele gorzej. Pojawiają się problemy z zapamiętywaniem, koncentracją, uwagą, a także następuje pogorszenie nastroju.
Mózg to nie tylko doskonały komputer naturalny, ale też prawdziwe centrum dowodzenia ludzkiego organizmu. Codziennie wykonuje ogromną i ważną pracę, dlatego istotne jest to, aby zapewnić mu odpowiednią pożywkę.
Właściwy dobór diety ma znaczący wpływ na redukcję zmęczenia, poprawę koncentracji i pamięci, a także zapewnia lepszą wydajność umysłową. Wzbogacenie codziennego jadłospisu w produkty zawierające antyoksydanty (witaminy A, E, C), kwasy tłuszczowe omega-3, składniki mineralne oraz w kluczowe pełnowartościowe węglowodany złożone nie tylko odżywi mózg, ale pomoże zapobiec wystąpieniu zaburzeń i chorób w jego obrębie oraz usprawni jego funkcjonowanie, co wpływa szczególnie na poprawę jakości życia oraz wykonywanej pracy.
A zatem jakim paliwem zasila się mózg? Poznaj najlepsze Brain Food:
warzywa liściaste
takie jak szpinak czy jarmuż, są bogactwem składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, który wpływa na poprawę pamięci, jakość snu i redukcję zmęczenia;
orzechy i nasiona, oleje roślinne oraz ryby
źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które mają kluczow znaczenie dla rozwoju i funkcjonowania mózgu;
owoce jagodowe
(jagody, truskawki, jeżyny, maliny, ciemne czereśnie, jagody goji) to bogactwo błonnika, polifenoli i witamin C i K i manganu. Te składniki odżywcze pomagają stymulować przepływ krwi i tlenu w mózgu, co skutkuje poprawą koncentracji. Odgrywają szczególnie ważną rolę w prewencji chorób neurodegeneracyjnych, takich jak demencja czy choroba Alzheimera;
zielona herbata, szałwia i melisa
usprawniają funkcje poznawcze mózgu i poprawiają koncentrację;
jajka, a konkretnie żółtko
zawiera lecytynę, która stanowi istotny element składowy mózgu oraz tkanki nerwowej. W jajkach znajdziemy też cholinę, która zapewnia lepszą wydajność umysłową, usprawnia przepływ informacji i poprawia zapamiętywanie;
gorzka czekolada
dzięki flawonoidom kakaowym wpływa na poprawę pamięci;
rozmaryn
to jeden z najsilniejszych antyoksydantów, usprawnia pamięć i koncentrację;
kurkuma
działa antyseptycznie, przeciwdziała starzeniu się komórek mózgowych i neutralizuje wolne rodniki;
woda
mózg składa się w 75 % z wody, dlatego potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednie nawodnienie wpływa na bystrość umysłu, koncentrację, równowagę emocjonalną i pamięć.
Właściwie odżywiony i nawodniony mózg to energia i siła, lepsza wydajność oraz efektywnośćw pracy, co może mieć duży wpływ na osiągnięcie sukcesu zawodowego.
https://dietetycy.org.pl/dieta-mind/
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C27267%2Corzechy-pobudzaja-fale-mozgowe.html
https://mozgaktywacja.pl/dieta-dla-mozgu-substancje-pobudzajace-mozg/
https://neuroexpert.org/wiki/kakao-dla-seniora-na-pamiec/
https://neuroexpert.org/wiki/zielone-warzywa-pamiec/